Natural Mystic Blog
Zgodovina navadne konoplje 3.del
Vse od leta 1930 je čutiti poskuse, da bi ljudem vcepili prepričanje, da konoplja ni nič drugega kot “hudičeva zel zakoreninjena v peklu”. Vendar ko ljudem pokažemo srajco podobno “Lan-u” in jim povemo, da je narejena iz vlaken rastline iz katere pridobivajo Marihuano, pride do očitne zdramitve. Kar samo od sebe se vsili spoznanje, da Konoplja ni “smrtonosna” droga ampak od boga dana rastlina z dolgo in pomembno zgodovino služenja človeštvu. Konoplja igra eno glavnih vlog v mnogih najpomembnejših dogodkih sodobne zgodovine.
V času konstituiranja novega sveta, njegovih ciljev in pričakovanj, so Ustavo ZDA in Deklaracijo o neodvisnosti zapisali na konopljen papir. Ko so državljani mlade države prodirali naprej na zahod je njihove vozove prekrivalo konopljeno platno.
Tudi, ko je bila prepovedana, nam je ta napadena rastlina priskočila na pomoč v času velike stiske! Med II. Svetovno vojno, ko so Japonci presekali dobave neobdelanih vlaken, so Ameriški kmetje s konopljo prispevali svoj delež k vojnim naporom ( vojaška oblačila, platna za šotore, pregrinjala, vrvi, bio-gorivo,…itd.), Ameriško Ministrstvo za kmetijstvo pa je to pospremilo s sloganom “Hemp for Victory”( Konoplja za zmago )in s filmom leta 1942.
Konoplja je ena od najbolj izjemnih rastlin, kar jih pozna človeštvo! Sicer pa ali poznamo še kakšno rastlino, ki je uporabna za hrano človeku in živali, iz katere si lahko izdelujemo obleke in papir ( na katerega lahko tiskamo s črnilom in barvami izdelanimi na osnovi izvlečkov teista rastline ), si z njo svetimo ali grejemo in celo gradimo hiše?!
Ali obstaja posebna povezanost rastline in človeštva? Ali imamo s kakšno od rastlin tako tesne in intimne vezi, da bi človeški razvoj, kakšnega poznamo brez njihove pomoči ne bil zmožen? Človeštvo je od milijarde vrst živih bitij samo z zanemarljivim številom od njih tesno povezan. Drevje nam daje les, bombaž nas oblači, pšenica, koruza in druga semena nas hranijo, zdravilna zelišča nam pomagajo ob bolezni, druge rastlinske vrste nam koristijo in lajšajo človekove napore. Vendar obstaja samo ena rastlinska pomočnica, ki so jo uporabljali po celem svetu od pra-davnine naprej, ki nam je dajala hrano, obleko, gradbeni material, gorivo, zdravila. Imela je moč vplivati na našo zavest , našo domišljijo in na naš pogled na svet.
V 60. letih so mladinska gibanja privrela na svetovno prizorišče in postavila pod vprašanje socialno, gospodarsko in versko ureditev tistega časa. To gibanje milijonov ljudi ni imelo vodje, niti ideologije, niti strategije sprememb, zgolj močno je zaznavala dvoličnost “materialističnega pogleda na svet” in posebno povezanost na rastlino za katero obstajajo v človeških možganih posebni receptorji, ki čakajo kdaj bodo sprejeli njeno biokemično sporočilo.